0-552-323-1068

Sosyal Medyada Biz}

İslamiyet Nedir ve Müslümanlar Neye İnanır?

Soru: İslamiyet Nedir ve Müslümanlar Neye İnanır?Yanıt: Son din olan İslam dini, 622 yılında yani VI ila VII. Yüzyıllar arasında seçilmiş olan peygambere ilk vahyin inmesiyle başlamıştır. Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (sav)’dir. Kitabı son kitap Kur’an-ı Kerimdir. Kur’an-ı Kerim’in tamamı vahiy meleği Cebrail (as) vasıtasıyla 23 yıl zarfında indirilmiştir.

İslamiyet Nedir ve Müslümanlar Neye İnanır?

Soru: İslamiyet Nedir ve Müslümanlar Neye İnanır?
Yanıt:
Son din olan İslam dini, 622 yılında yani VI ila VII. Yüzyıllar arasında seçilmiş olan peygambere ilk vahyin inmesiyle başlamıştır. Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (sav)’dir. Kitabı son kitap Kur’an-ı Kerimdir. Kur’an-ı Kerim’in tamamı vahiy meleği Cebrail (as) vasıtasıyla 23 yıl zarfında indirilmiştir.

Kur’an Allah’ın son vahyi ve en son yetkili kitabıdır. 

İslam dinine inanlara Müslüman denir. Müslümanlar, Kur’anın Allah’ın son kitabı ve kusursuz sözleri olduğuna inanır. Kur’anın içerisinde Müslümanlar için emir ve nehiyler vardır. Her millet Kur’anın kendi lisanında okuyabilir fakat namaz kılarken Arapça metin ile okumak zorundadırlar.

Sünnet; Müslümanlar için kesin ve bağlayıcılığı olmaksızın tavsiye ve örnek olma niteliğini taşıyan söz ve fiillerinin genel adıdır. Son Peygamber Hz. Muhammed Mustafa (sav) söz ve fiillerinin tümüdür.

İslamiyet’in ana inanç sistemi: Allah’tan başka İlah yoktur. Hazreti Muhammed Mustafa (Aleyhisselâm) Allah’ın kulu ve Resulüdür (elçisidir).  Kişi sadece bu sözleri dile getirerek İslamiyet’i kabul edebilir. “Müslüman” sözü, “Allah’a boyun eğen, Allah’a teslim olan” anlamına gelir.

İslamiyet, (Yahudilik ve Hristiyanlık dahil) bütün diğer dinleri kapsayan tek gerçek ve son dindir.

Müslümanlığın beş şartı vardır: 
Kelime-i şehadet getirmek: Eşhedu en lâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden Abdühü ve Resülühü.

Anlamı: Ben şahitlik ederim ki Allah’tan başka İlah yoktur. Yine şahitlik ederim ki Hazreti Muhammed (Aleyhisselâm) Allah’ın kulu ve Resulüdür (elçisidir).

Namaz kılmak: Her gün beş vakit namaz kılınmalıdır. 

Oruç tutmak: Sağlık ve sıhhati yerinde olan Müslümanlar İslami takvimin dokuzuncu ayı olan Ramazan ayında bir ay boyunca oruç tutması lazımdır. 

Zekât vermek: Kur’an’a göre zengin sayılan Müslümanların yine son Kitap Kur’an’ın belirlediği ihtiyaç sahiplerine malından vermesi gereken yardım.

Hacca gitmek: Kur’an’a göre zengin sayılan Müslümanların hayatlarında en az bir kez Mekke şehrinde yer alan belirli mekanı belirlenmiş zamanda ziyaret etmesi ve belirli şartları yerine getirmesi lazımdır.

İslam’ın bu beş şartı, Müslümanların ciddiyetle ve harfiyen itaat etmeleri gereken şartlardır.

İslam ve diğer Dinler
İslâmiyet ile bugünkü Hıristiyanlık arasındaki belli başlı ayrılıklar şunlardır:

  1. Hristiyanlıkta teslis akidesi vardır, son din İslâm‘da tevhid akidesi vardır.
  2. Hristiyanlık, yalnız Kitab-ı mukaddes’i hak bilir ve Kur’an-ı Kerim’i vahye dayalı bir kitap olarak kabul etmez. İslâm ise bütün semâvî dinleri ve peygamberleri içine alır;
  3. Hristiyanlık, insanın doğuştan günahkâr olduğunu ve bu sebeple temizlenmesi için vaftiz edilmesi gerektiğini savunur; İslâm ise, bütün insanların günahsız doğduğunu ve hiç kimsenin bir başkasının günahını yüklenmeyeceğini belirtir.
  4. Hristiyanlıkta papaz ve rahiplerin günah çıkarmak ve affetmek yetkisi vardır; İslâmiyet‘te ise, günahlar yalnız Allah tarafından bağışlanır.
  5. Hristiyanlıkta Hz. İsa’nın sözleri Allah kelâmı olarak telakki edilir; İslâmiyet‘te ise, ilâhi emirler vahiy yoluyla, Cebrâil vasıtasıyla bildirilir.
  6. Hristiyanlara göre İsa (a.s) çarmıha gerilmiştir. İslam‘a göre ise, Allah onu kendi katına yükseltmiştir.
  7. Her ne kadar bugünkü Hristiyanlar, kendi dinlerinin son din olduğunu iddia ediyorlarsa da, bu iddiânın İslâm nazarında hiç bir geçerliliği yoktur. Çünkü

“Allah katında din, şüphesiz İslâmiyet’tir…” (Âli İmrân: 3/19)

“Kim İslâm’dan başka bir dine yönelirse, onunki kabul edilmeyecektir ve o, âhirette de kaybedenlerden olacaktır” (Âli İmran: 3/85)

12 Mart 2019

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN